EĞİTİM (Medya90) - |

'Özüyle Sözüyle Yunus Emre' adlı program Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi

 

'Özüyle Sözüyle Yunus Emre' adlı program Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi

İZMİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü, vefatının 700'üncü yılında Yunus Emre'yi anma programı düzenledi.
İZMİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü, vefatının 700'üncü yılında Yunus Emre'yi anma programı düzenledi. Yunus Emre'nin vefatının 700'üncü yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alındı.  Bu yıl aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı tarafından 'Yunus Emre ve Türkçe Yılı' olarak ilan edildi. Bu kapsamda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Özüyle Sözüyle Yunus Emre' adlı program Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.  İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve eğitim yöneticileri ve öğretmenler programa katıldı.  İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan Yunus Emre temalı 'Sevelim Sevilelim' adlı serginin açılışı da yine etkinlik kapsamında gerçekleştirildi. Sergi davetliler tarafından büyük ilgi gördü. Geceyle ilgili konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, "Yunus'u anlamak demek insanın kendisini, dilini, dinini, memleketini kültürünü ve evrensel değerlerini anlamaktır.  Yunus Emre yalnızca yaşadığı çağı değil günümüze kadar bütün çağları etkiledi. İnsanın problemleriyle içtenlikle ve büyük bir sevgiyle ilgilenen Yunus, çağımız insanının uzun tecrübelerden sonra bilincine vardığı insani değerleri, yüzyıllar öncesinde vurgulamıştır.  'Her dem yeni doğarız / Bizden kim usanası' diyen Yunus Emre her çağda yeni kalmayı başarmış, bütün coğrafyalara sesiyle, eserleriyle ulaşmış müstesna bir şairdir" dedi. Program Yunus Emre'nin Türkçenin önemini vurgulayan; sevginin, kardeşliğin, dostluğun, birlik ve barışın sözcüsü haline gelen şiirlerinden yola çıkılarak edebi kimliğini ve insani değerlerini ele alan panel ile devam etti.  Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şubesi Başkanı Levent Ertekin'in moderatörlüğünü yaptığı panelde Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Şerif Ali Bozkaplan 'Yunus Emre ve Türkçemiz', Manisa Celal Bayar Üniversitesi  Prof. Dr. Kenan Erdoğan 'Tasavvuf Edebiyatı ve Yunus Emre', Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Türkeri 'Yunus Emre'de Etik Değerler'  konularını ele aldı. Panel sonrasında ise Şef Tunca Yüksel yönetiminde TRT İzmir Radyosu ses ve saz sanatçıları tarafından Yunus Emre'nin bestelenmiş şiirlerinden oluşan bir konser düzenlendi.
İZMİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü, vefatının 700'üncü yılında Yunus Emre'yi anma programı düzenledi.

İZMİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü, vefatının 700'üncü yılında Yunus Emre'yi anma programı düzenledi.

Yunus Emre'nin vefatının 700'üncü yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alındı. 

Bu yıl aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı tarafından ' Yunus Emre ve Türkçe Yılı' olarak ilan edildi. Bu kapsamda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Özüyle Sözüyle Yunus Emre' adlı program Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve eğitim yöneticileri ve öğretmenler programa katıldı. 

İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan Yunus Emre temalı 'Sevelim Sevilelim' adlı serginin açılışı da yine etkinlik kapsamında gerçekleştirildi. Sergi davetliler tarafından büyük ilgi gördü.

Geceyle ilgili konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, "Yunus'u anlamak demek insanın kendisini, dilini, dinini, memleketini kültürünü ve evrensel değerlerini anlamaktır. 

Yunus Emre yalnızca yaşadığı çağı değil günümüze kadar bütün çağları etkiledi. İnsanın problemleriyle içtenlikle ve büyük bir sevgiyle ilgilenen Yunus, çağımız insanının uzun tecrübelerden sonra bilincine vardığı insani değerleri, yüzyıllar öncesinde vurgulamıştır. 

'Her dem yeni doğarız / Bizden kim usanası' diyen Yunus Emre her çağda yeni kalmayı başarmış, bütün coğrafyalara sesiyle, eserleriyle ulaşmış müstesna bir şairdir" dedi.

Program Yunus Emre'nin Türkçenin önemini vurgulayan; sevginin, kardeşliğin, dostluğun, birlik ve barışın sözcüsü haline gelen şiirlerinden yola çıkılarak edebi kimliğini ve insani değerlerini ele alan panel ile devam etti. 

Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şubesi Başkanı Levent Ertekin'in moderatörlüğünü yaptığı panelde Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Şerif Ali Bozkaplan ' Yunus Emre ve Türkçemiz', Manisa Celal Bayar Üniversitesi  Prof. Dr. Kenan Erdoğan 'Tasavvuf Edebiyatı ve Yunus Emre', Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Türkeri 'Yunus Emre'de Etik Değerler'  konularını ele aldı.

Panel sonrasında ise Şef Tunca Yüksel yönetiminde TRT İzmir Radyosu ses ve saz sanatçıları tarafından Yunus Emre'nin bestelenmiş şiirlerinden oluşan bir konser düzenlendi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve medya90.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.