SANAT Haber Girişi: 28.03.2022 - 14:18, Güncelleme: 28.03.2022 - 15:50

Usta Şairlere Emek Ödülü

 

Usta Şairlere Emek Ödülü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği tarafından, İzmir’in ünlü şairleri Hüseyin Yurttaş, Yaşar Aksoy, Okan Yüksel ve M.Sadık Kırımlı’ya düzenlenen törenle “Emek Ödülleri” verildi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği tarafından, İzmir’in ünlü şairleri Hüseyin Yurttaş, Yaşar Aksoy, Okan Yüksel ve M.Sadık Kırımlı’ya  düzenlenen törenle “Emek Ödülleri” verildi.   Kültürpark’ta  Nazım Hikmet Anıtı önünde toplanan İzmirli şairlerin katılımı ile  gerçekleştirilen törende; Eski Kültür Bakanı ve İzmir Büyük Büyükşehir Belediye   Başkan Yardımcısı Suat Çağlayan, meclis üyesi Ulvi Tuğ, eski meclis üyesi Mehmet Arısoy, basın mensupları ve  tanınmış  şairlerin katılımı ile yapılan törende  açılış konuşmasını  Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı, Türkiye temsilcisi şair- yazar Dr.Ümit Yaşar Işıkhan yaptı.    Işıkhan konuşmasında; İzmir vefalı bir kenttir. Bu nedenle genelde edebiyat, özelde şiirimizin  gelişmesine katkı koyan, şiirleri ve duruşlarıyla örnek olan, yapıtları ile yayımladıkları edebiyat dergileri ve toplum içindeki devrimci duruşları ile bir kuşağın gelişmesine katkı koyan usta şairlerimize ve genç kuşağa  örnek oldukları için çok teşekkür ediyoruz.  Usta şairlerimizin emeklerine karşılık, yüreklerine dokunmak adına; bu yıl Sayın Hüseyin Yurttaş, Yaşar Aksoy, Okan Yüksel , M.Sadık Kırımlı,  usta şairlerimize, şiirimizin toplumcu gerçekçi geleneğine bağlı olarak devrimci bir duruşu sergileyen ustalarımıza  teşekkür niteliğinde ödül verildiğini,  bu ödüllerin devam edeceğini , şimdiden sonra her yıl  İzmir’ de yaşayan usta dört şairimize “Emek Ödülleri”nin verileceğini söyledi.   Eski Kültür Bakanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan temsilcisi Sayın Suat Çağlayan yaptıkları konuşmada; İzmir’in kültür sanat ruhu ve tarihsel zenginliği ile farklı bir kent olduğunu, özellikle Türk şiirinin, birçok ustasının bu kentte yaşadığını, bu nedenle şiirin bizim için bir yaşam biçimi olarak  çok önemli olduğunu söyledi.   Her yıl dört usta şairlerimize “Emek Ödülü”nü vermeye karar veren Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği’ni kutladığını söyleyen Çağlayan, özellikle kendi dönemlerinde Fuar’a dikilen  dünya şairimiz aktivist  Nazım Hikmet Anıtı’nın önünde bu etkinliğin gerçekleştirilmesinin çok anlamlı olduğunu vurguladı. Şairler, toplumların ve doğanın duyarlılığını, ruhunu taşıyanlardır. Toplumlarını en iyi anlatan ve temsil edenler o kentin şairleridir. İzmir deyince herkes şiirin atası Homeros’tan söz eder; oysa  dünya şiirinin bir ozanı da hemen şurada   Aliağa yakınlarında yaşamış ve şiiri ile dünya edebiyatına iz bırakmış Hesiodos’tan söz etmez. Oysa bu şairlerimiz  bu toprakların onur taşları olarak dünya şiirinin temelini oluştururlar. “Emek Ödülü” alan usta şairlerimizi yürekten kutluyorum ve emekleri için o güzel şiirleri ve aktivist duruşları için teşekkür ediyorum, dedi.   Ödül alan şairler: Hüseyin Yurttaş, Yaşar Aksoy,Okan Yüksel ve M.Sadık Kırımlı; bu vefalı davranışları için Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği’ne ve destek veren Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na teşekkür etti.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği tarafından, İzmir’in ünlü şairleri Hüseyin Yurttaş, Yaşar Aksoy, Okan Yüksel ve M.Sadık Kırımlı’ya düzenlenen törenle “Emek Ödülleri” verildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği tarafından, İzmir’in ünlü şairleri Hüseyin Yurttaş, Yaşar Aksoy, Okan Yüksel ve M.Sadık Kırımlı’ya  düzenlenen törenle “Emek Ödülleri” verildi.

 

Kültürpark’ta  Nazım Hikmet Anıtı önünde toplanan İzmirli şairlerin katılımı ile  gerçekleştirilen törende; Eski Kültür Bakanı ve İzmir Büyük Büyükşehir Belediye   Başkan Yardımcısı Suat Çağlayan, meclis üyesi Ulvi Tuğ, eski meclis üyesi Mehmet Arısoy, basın mensupları ve  tanınmış  şairlerin katılımı ile yapılan törende  açılış konuşmasını  Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı, Türkiye temsilcisi şair- yazar Dr.Ümit Yaşar Işıkhan yaptı.

 

 Işıkhan konuşmasında; İzmir vefalı bir kenttir. Bu nedenle genelde edebiyat, özelde şiirimizin  gelişmesine katkı koyan, şiirleri ve duruşlarıyla örnek olan, yapıtları ile yayımladıkları edebiyat dergileri ve toplum içindeki devrimci duruşları ile bir kuşağın gelişmesine katkı koyan usta şairlerimize ve genç kuşağa  örnek oldukları için çok teşekkür ediyoruz.  Usta şairlerimizin emeklerine karşılık, yüreklerine dokunmak adına; bu yıl Sayın Hüseyin Yurttaş, Yaşar Aksoy, Okan Yüksel , M.Sadık Kırımlı,  usta şairlerimize, şiirimizin toplumcu gerçekçi geleneğine bağlı olarak devrimci bir duruşu sergileyen ustalarımıza  teşekkür niteliğinde ödül verildiğini,  bu ödüllerin devam edeceğini , şimdiden sonra her yıl  İzmir’ de yaşayan usta dört şairimize “Emek Ödülleri”nin verileceğini söyledi.

 

Eski Kültür Bakanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan temsilcisi Sayın Suat Çağlayan yaptıkları konuşmada; İzmir’in kültür sanat ruhu ve tarihsel zenginliği ile farklı bir kent olduğunu, özellikle Türk şiirinin, birçok ustasının bu kentte yaşadığını, bu nedenle şiirin bizim için bir yaşam biçimi olarak  çok önemli olduğunu söyledi.

 

Her yıl dört usta şairlerimize “Emek Ödülü”nü vermeye karar veren Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği’ni kutladığını söyleyen Çağlayan, özellikle kendi dönemlerinde Fuar’a dikilen  dünya şairimiz aktivist  Nazım Hikmet Anıtı’nın önünde bu etkinliğin gerçekleştirilmesinin çok anlamlı olduğunu vurguladı. Şairler, toplumların ve doğanın duyarlılığını, ruhunu taşıyanlardır. Toplumlarını en iyi anlatan ve temsil edenler o kentin şairleridir. İzmir deyince herkes şiirin atası Homeros’tan söz eder; oysa  dünya şiirinin bir ozanı da hemen şurada   Aliağa yakınlarında yaşamış ve şiiri ile dünya edebiyatına iz bırakmış Hesiodos’tan söz etmez. Oysa bu şairlerimiz  bu toprakların onur taşları olarak dünya şiirinin temelini oluştururlar. “Emek Ödülü” alan usta şairlerimizi yürekten kutluyorum ve emekleri için o güzel şiirleri ve aktivist duruşları için teşekkür ediyorum, dedi.

 

Ödül alan şairler: Hüseyin Yurttaş, Yaşar Aksoy,Okan Yüksel ve M.Sadık Kırımlı; bu vefalı davranışları için Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği’ne ve destek veren Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na teşekkür etti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve medya90.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.