• BIST 100

  11172,80%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,44
 • EURO

  35,84% -0,26
 • GRAM ALTIN

  2532,24% -0,72
 • Ç. ALTIN

  4116,11% -0,70

Cevahir AYDIN


Kendine Şahitlik Edenler

İşleyişin içinde kaybolmak tabirini duydunuz mu hiç


 

Meşguliyet alanı her ne olursa olsun, esas amaca yönelik verimli olmanın baş düşmanı olan rutinlere bağlanarak amaca hizmetin engellenmesine neden olan duygu durumudur. Sadece duygusal yıpratma ile kalmayıp amaçtan uzaklaşmaya, kazanç fırsatlarının içinde kazançsız meşguliyetlerde boğulmaya neden olan gerçekliğin ta kendisidir.

Verimlilik düşer, hayat proseslerinin bazısını âtıl kılar, bazısını hantallaştırır. Aktif mücadelenin, ortaya konan tüm samimi gayretlerin meyve vermesini ne yazık ki engeller bu durum. Bizi aşağı çekince, bir şeylerin yolunda gitmediğini görünce fark ederiz genelde. O kadar rahatsız edicidir ki içinde bulunduğumuz durumda kendi kişiliğimizin bize yakışan bir karakter olmadığını hissederiz.

Girdabın orta yerinde olduğunu gören, içinde bulunduğu hali kendisine yakıştıramayan, kendisi olmaktan ve amacından uzaklaşmış bir bireyin yapacağı şey sağlıklı bir mola verip, kendisine bir ayna bulmasıdır. Her ne kadar da iyi niyetli olunursa olunsun; illaki bir aynaya ihtiyaç duyulur. Çünkü iyi niyetli olmak her zaman iyi sonuçlar sağlamaz. Bu aynanın yansıttıkları ile gerçeklikleri kıyaslama, mukayese etme ve olması gereken ideal çizgiyi yakalamak elbette yine bireyin kendisine düşer.

Ayna olarak;

Bir dış akıl
Bir özeleştiri
Şefkatli bir rehberlik
Bir kitap
Veya vefalı bir dost, dış akıl kılavuzu olarak çıkar karşınıza.

İşte o dış akıl, içinde yaşadığınız büyük sorunların çözümünü farklı bir bakış açısı ve küçük dokunuşlarla yine bizzat sizin nasıl değiştirmeniz gerektiğini fısıldar. Fısıldar diyorum çünkü içinde bulunduğu sisli ortamın farkına varanlara yüksek söze gerek kalmayacaktır.

İncitmeden, kabalaşmadan en güzeline emanet ederek şefkat kanatlarıyla yanınızda olduğunu hissedersiniz, hissedersiniz de varlığına bin şükran duygusuyla yarınlara daha güçlü hazırlanırsınız.

“Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır,
Yine her zorlukla beraber bir kolaylık vardır.
O Halde sen, seni terbiye edene, sahibine rağbet et.” 
İlahi fermanı ile yaşanılan tüm güçlüklerin seni daha da güçlendirdiğini, kazanma kuşağına daha bir bilenerek hazırlandığını hissedersin, ta iliklerine kadar.

‘Lafın çoğu ahmaklara söylenir’ der büyükler. Evet, akıl sahibi bireylerin yapacağı şey dersini alıp çözüm yoluna koyulmaktır.

Hemen aksiyon almak için en yakın çevresiyle kendisine fısıldananları istişare eder ve ortak çözüme odaklanırlar.

Çözüme katkıda bulunacak en yakın çevrenin de donanımlı ve nitelikli olduğunu hatırda tutmak gerektiğini bilir.

Söyleneni anlayan, sisin farkına varmaları uzun sürmeyen, açık ve şeffaf iletişimi besleyen kıymetli insanlardır onlar.

Gerçeklikleri tatlı ama kararlı ifadelerle net olarak gören ve sizin göremediğiniz diğer açıları size usulünce ve üslubunca gösteren bu insanlarla her sorun çözüme kavuşacaktır. Çözüm için mücadele edecek sensindir. Fakat dediğimiz gibi sisli dönemde kılavuzun katkısı ile daha emin adımlarla yürürsün.

'Kader gayrete aşıktır' prensibi bu ekipte hayat bulunca sisler dağılır ve yeniliklere daha deneyimli ve daha rahat yelken açılır.

Etrafına kaba ve katı yürekli yaklaşmadan, onlarla istişare eden, rahmeti ilahiye’ye matuf fertler artık daha sağlıklı bir karar alıp azmederek, süreçlerini daha sağlıklı işletecektir.

Sorunların, tıkanıklıkların aslında çözümü içinde barındırdığını, sadece ama sadece bakış açısını değiştirip bu imtihanların neler kazandırdığına odaklanacaktır.

Kınamalara, eleştirilere, tehditlere, tuzak kurmalara düşmeyecek çevik bir iradeye sahip olmuştur. İmtihan son nefese kadar bilinciyle sürekli teyakkuzda olacak, istişare ve rahmet ikliminin getirdiği önerilerle hayatını idame edecektir.

Unutmamalı ki

Maddenin içinde, gerçeğin katına çıkmak esas marifet
Gerçekliğin katından temaşa etmek yaşanılanları
Anı yaşamak, anda olmak
Dünün yasını tutmadan
Yarınların kaygısını çekmeden
Gerçekliğe meftun adalet savunucusu bir sineye sahip olmak
Kendine karşı da merhametli olabilmek, adaleti önce kendi benliğine hakim kılmak
Huzur iklimine alnı dik, ödevlerini yapmanın verdiği diri hal ile gidebilmektir marifet..

Vesselam

 

Yazarın Diğer Yazıları


32.5° / 25.1°

YAZARLAR