• BIST 100

  11089,53%-0,74
 • DOLAR

  32,82% -0,21
 • EURO

  35,65% -0,59
 • GRAM ALTIN

  2537,00% 0,09
 • Ç. ALTIN

  4131,97% 0,38

AYDIN BENLI


HER OKULA BİR MAHMUT HOCA ŞART

.


  

  Her okulumuzda keşke bir Mahmut hoca gibi öğretmenimiz olsa, dediğinizi şimdiden duyar gibiyim ama valla öyle hocalarımız var. O kadar kaliteli hocalarımız var ki bazen kendi kendime yanlış zamanda dünyaya gelmişim deyip, kendi kendime hayıflanıyorum. Mahmut Hoca deyince akıllara hemen ha babam sınıfındaki Mahmut Hoca geliyor, oysaki reel hayatta mangal yürekli babayiğit Mahmut Hocalarımızda var!
   İşte benim kahramanımın adı Mahmut Olur, Mardin ilimizin en güzel ilçelerinden olan Kızıltepe’de kendini tamamen öğrencilerine ve eğitime adamış koca yürekli Mahmut Olur tarih öğretmenim. Öğretmenlik mesleğini sevdiren kimi zaman öğrencilerine hem ana, hem de baba olan Mahmut hocamız. Eski klasik öğretmenlikte “dersimi anlatırım çocuklar ne anlarsa anlar başka işler beni ilgilendirmez, ben maaşımı alırım etliye sütlüye karışmam” mantığını çürüten meslektaşlarına da büyük örnek ve rol model olan koca yürekli Mahmut Hocam.
    Tarih öğretmeni Mahmut Olur her türlü entelektüel sosyal etkinlileri organize eden okumayı öğrencilerine ve Mardin halkına sevdiren, okuma seferberliği başlatan eğitim gönüllüsü bir hocamız.  Birleşen Yürekler projesi ile “Ben okudum sende oku” kitap kampanyasını başlattı, yönetti ve On bin kitap toplayarak Kütüphaneleri kitapla buluşturdu, öğrenci ve okurları kitaplara kavuşturdu. Bunun dışında köy okulları için 9885 adet kitap toplayarak köy okullarını da kitapla buluşturdu. Kitap okumanın önemini vurgulayan Mahmut Hoca bu kampanyalar ile kitap okuma alışkanlığı kazanılması için büyük gayret ve çaba sarf ederek okuma sevgisi aşıladı. Yediden yetmişe bu kampanyaya halkımız destek verdi, kimi ilk okuduğu kitabını hediye ederek, kimileri evindeki kütüphanelerindeki kitapları bağışlayarak bu kampanyalara destek verdi.  Kızıltepe’deki kargocular biraz fazla mesai yaptı ama sonuç muhteşem oldu. Dünyadaki en güzel şey bir çocuğun gülümsemesidir, çocukların yüzlerini kitaplarla güldüren Mahmut Hoca bu güzel gülüşleri devam etsin diye “Temiz dişler, güzel gülüşler” kampanyası başlattı. Diş bakımı ve diş sağlığı için köy okullarımızdaki yavrularımız için 980 adet diş fırçası 900 adet diş macunu toplayarak köy okullarımızdaki öğrencilerimize dağıttılar. Bu sayede küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığı kazanımı elde edildi, artık yavrularımız gülerken inci gibi dişleri de yıldız gibi ışıldıyor. 
   2024 YKS sınavı için öğrencilerine hazırladığı tarih alanında muhtemel çıka bilecek soru ve cevap not alıştırmalarının tamamına yakını YKS sınavında çıktı. Usta öğretmen için girizgâhta söylediğim gibi her okula bir Mahmut Hoca şart sözümün özü buydu. İnternette takipçi kasmak ve reklam geliri elde etmek için çocukları kullanan öğretmenleri haber yaptığımda bu fenomen öğretmenler tarafından büyük linç yemiştim, bıkmadım ve ulusal kanallarda da yaptığım haberler neticesinde bu istismarcı fenomenler hakkında, efsane Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin hoca yeni kanun düzenlemelerini TBMM’ye gönderdi.  Mahmut Hoca gibi kutsal öğretmenlik mesleğinin simgesi hocalarımızın hakkını ve itibarını kendi çıkar ve menfaati için kullanan o fenomen öğretmenlere yedirmedik ve yedirmeyeceğiz. 
Toplumun mimarı öğretmendir, öğrencisine ne verirse öğrenci onları alır ve o doğrultuda ahlak ve ilim kazanır. Şu zamanda velilerin veremediği milli, manevi, ahlaki ve ilmi değerleri öğretmenleri vermeye çalışıyor. Bir çocuğun en büyük şansı iyi bir öğretmene denk gelmesidir. Öğretmenlerinde bu işi maaş için değil gelecekteki toplumu oluşturan bireyleri yetiştirdiğini bilerek, özveri ile yapması gerekmektedir. Toplumun en büyük yükü öğretmenlerin omuzundadır. 
    Mahmut Olur hocama destek veren, sevgili Adle Nur Boğa’ya,  Sayın Mardin Valimiz, Kızıltepe ilçe Kaymakamımız, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, Ali Rıza Alparslan Anadolu Lisesi yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencilerine 12 esri yayınlanmış bir yazar olarak çok teşekkür ederim. İyi ki varsın Mahmut Hoca. Allah’a ısmarladık hoşça kalın.

Yazarın Diğer Yazıları


30.6° / 24.5°

YAZARLAR