• BIST 100

  11172,80%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,44
 • EURO

  35,84% -0,26
 • GRAM ALTIN

  2532,24% -0,72
 • Ç. ALTIN

  4116,11% -0,70

Kıvanç Tuğlı Bulut


Öz sefkat


Öz sefkatin elde edilmesi güç bir sey oldugunu ya da dogal olmadigini düsünen kisiler çocukluklarinda ihmal edilmis ya da tacize ugramis, yani gelisme yillarinda çok stres altinda kalmis kisilerdir. Travma geçirmis pek çok kisi iyi hissetmeyi hak etmediklerini ya da kendilerini iyi hissetmek için karsilarina yeterince firsat çikmadigini düsünürler. Dahasi, duygusal aciyi güvenli dozlarda deneyimlemekte zorluk çekerler. Aci veren duygular, daha eski acilari da beraberinde getirir. Örnegin, bir iliskinin bozulmasi çocuklukta depolanmis bir yalnizlik ve utanç dalgasini tetikleyebilir ve kisinin odaklanma ve is görme becerisini yok eder.

Bazi kisiler öz sefkatin kisiyi bir koza gibi sardigini ve bu kozanin daha bencil olmalarina neden olup, onlari izole ettigi ve diger insanlardan kopardigi gibi bir endise içindedirler. Oysa tam tersi bir durum söz konusudur. Kendimize karsi ne kadar açik yürekli olursak, hayatin diger yönlerine karsi da o kadar yakin hissederiz. Baskalarina sevgi duymanin temelinde öz sefkat yatar. Kendi kisisel özelliklerimizi kabul ettigimizde baskalarini da daha kolay kabul ederiz.

Kusurlarimizi kabul etmemiz davranislarimizi daha iyi olacak sekilde degistiremeyecegimiz ya da degistirmememiz anlamina gelmez. Kabul etmek simdiki andadir. Hepimizin gelistirmemiz gereken yönleri vardir. Ne kadar beceriksiz, kusurlu ve cahil olursak olalim bugünkü halimizle dost olmakla ise baslayabiliriz. Kendimizi tam olarak kabul etmek uyum saglamamizi ve yolumuzu gitmek istedigimiz yöne çevirmemizi kolaylastirir.

Kendilerine sefkat gösterebilen kisiler, çabalarinin bosa gittigini gördüklerinde kendi paylarina düsen sorumlulugu almalari gerektigini diger insanlara göre daha fazla kabul ederler. Ayrica kendi karakterlerindeki istenmeyen özellikleri de fark ederler ama bunlari saplanti haline getirmezler. Örnegin öz sefkatli biri akademik basarisizliga ugradiginda, bu durumu gelismek için bir firsat olarak görmesi çok büyük bir olasiliktir.

Öz sefkat, hayattan keyif alma, duygusal zeka ve sosyal baglanmayla baglantilidir ve özelestiri, depresyon, anksiyete, düsünce baskilama ve mükemmelliyetçilikle ters baglantilidir.

Öz sefkatin psikolojik esenligi haber verdigi açik seçik ortadadir.

Baskalarina oldugu kadar kendinize de öz sefkatli davranabilmeniz duasiyla Allah( c.c )’a emanet olunuz.

Yazarın Diğer Yazıları


32.5° / 25.1°

YAZARLAR