BİLİM (Medya90) - |

HBX AR-GE'DEN SPESİFİK ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ ENERJİ YEMİ

 

HBX AR-GE'DEN SPESİFİK ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ ENERJİ YEMİ

MERKEZİ AYDIN’DA BULUNAN, ADÜ TEKNOKENT’TE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN KARYA FARMA HBX AR-GE EKİBİ DOĞAL BİTKİLER ÜZERİNDE SAĞLIK ALANINDA YAPTIĞI ÇALIŞMALARA BİR YENİSİNİ EKLEDİ.
GE ekibi doğal bitkiler üzerinde sağlık alanında yaptığı çalışmalara bir yenisini ekledi. Son çalışması ile sığır ve davarlar için ‘3K Enerji Yemi’ adı altında bir üretim yapan ekip, karadut, karabaş otu ve karakekik bileşenleri ile oluşturduğu enerji yemi ile tüm işletmelerin hastalıktan ari işletme olmasını hedeflediğini belirtti.   Çok zengin bitki örtüsüne sahip Aydın’da kendiliğinden yetişen karadut, karabaş otu ve kara kekiğin aslında canlılar için birer şifa deposu olduğunu belirten HBX AR-GE (BAP)Bilimsel Araştırmalar Projeleri Koordinatörü Hakan Başlık, bu buluşlarına da Türk patent Enstitüsü’nden 2020/08797 numarası ile tescil ettirdiklerini söyledi. Bugün ülke genelindeki büyük ve küçükbaş hayvancılık işletmelerindeki önemli kayıplardan birinin de hastalık ve enerji yetersizliği olduğunu kaydeden Başlık, “Maalesef insan besinlerinde olduğu gibi hayvan besinlerinde de her şey fenni ve doğallıktan uzaklaşmaya başladı. Hayvanlar da insanlar gibi canlı ve benzer metabolizmaları dolayısıyla sık sık hastalanıp strese giriyor. Hayvancılık İşletmelerinin en önemli sorun ve sıkıntılarının başında hastalıklar geliyor. Ve devlet hastalıktan ari işletmelerin çoğalması için ciddi çalışmalar yapıyor. Biz hem hayvanların sağlığı ve enerjisi hem de tabiatta topraktan yetişen ve eşil olan hiçbir şeyin atık olmadığını göstermek için bu çalışmayı yaptık. Eskiden nasıl çöp diye bir şey yok ise bu proje ile de hiçbir bitki, sebze ve meyvenin çöpe gitmemesini hedefliyoruz. Aynı zamanda tabiatta kendiliğinden yetişen ve kıymeti bilinmeyen bu bitkilere değer katmak istiyoruz” dedi.   3K adlı yemde kullandıkları karadutu insan ve hayvan vücudunun sentezleyemediği yağları sağlıklı hücreye dönüşmesini sağladığı için, karabaş otunu sindirim sistemi ve metabolizmayı düzenlediği için kara kekiği de güçlü antiseptik ve antioksidan özelliğinden dolayı kullandıklarını kaydeden Başlık, çalışmalarına destek veren İstanbul’da Prof.Dr.Hüseyin Hüsnü Gündüz ve Azerbaycan Bakü’de bulunan Prof. Dr. Adil Allahverdiyev’e teşekkür etti.
MERKEZİ AYDIN’DA BULUNAN, ADÜ TEKNOKENT’TE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN KARYA FARMA HBX AR-GE EKİBİ DOĞAL BİTKİLER ÜZERİNDE SAĞLIK ALANINDA YAPTIĞI ÇALIŞMALARA BİR YENİSİNİ EKLEDİ.

GE ekibi doğal bitkiler üzerinde sağlık alanında yaptığı çalışmalara bir yenisini ekledi. Son çalışması ile sığır ve davarlar için ‘3K Enerji Yemi’ adı altında bir üretim yapan ekip, karadut, karabaş otu ve karakekik bileşenleri ile oluşturduğu enerji yemi ile tüm işletmelerin hastalıktan ari işletme olmasını hedeflediğini belirtti.

 

Çok zengin bitki örtüsüne sahip Aydın’da kendiliğinden yetişen karadut, karabaş otu ve kara kekiğin aslında canlılar için birer şifa deposu olduğunu belirten HBX AR-GE " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> HBX AR-GE (BAP)Bilimsel Araştırmalar Projeleri Koordinatörü Hakan Başlık, bu buluşlarına da Türk patent Enstitüsü’nden 2020/08797 numarası ile tescil ettirdiklerini söyledi. Bugün ülke genelindeki büyük ve küçükbaş hayvancılık işletmelerindeki önemli kayıplardan birinin de hastalık ve enerji yetersizliği olduğunu kaydeden Başlık, “Maalesef insan besinlerinde olduğu gibi hayvan besinlerinde de her şey fenni ve doğallıktan uzaklaşmaya başladı. Hayvanlar da insanlar gibi canlı ve benzer metabolizmaları dolayısıyla sık sık hastalanıp strese giriyor. Hayvancılık İşletmelerinin en önemli sorun ve sıkıntılarının başında hastalıklar geliyor. Ve devlet hastalıktan ari işletmelerin çoğalması için ciddi çalışmalar yapıyor. Biz hem hayvanların sağlığı ve enerjisi hem de tabiatta topraktan yetişen ve eşil olan hiçbir şeyin atık olmadığını göstermek için bu çalışmayı yaptık. Eskiden nasıl çöp diye bir şey yok ise bu proje ile de hiçbir bitki, sebze ve meyvenin çöpe gitmemesini hedefliyoruz. Aynı zamanda tabiatta kendiliğinden yetişen ve kıymeti bilinmeyen bu bitkilere değer katmak istiyoruz” dedi.

 

3K adlı yemde kullandıkları karadutu insan ve hayvan vücudunun sentezleyemediği yağları sağlıklı hücreye dönüşmesini sağladığı için, karabaş otunu sindirim sistemi ve metabolizmayı düzenlediği için kara kekiği de güçlü antiseptik ve antioksidan özelliğinden dolayı kullandıklarını kaydeden Başlık, çalışmalarına destek veren İstanbul’da Prof.Dr.Hüseyin Hüsnü Gündüz ve Azerbaycan Bakü’de bulunan Prof. Dr. Adil Allahverdiyev’e teşekkür etti.

Aydın HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve medya90.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.