SAĞLIK

Hastane Enfeksiyonu MRSA İncir Yaprağına Tuş Oldu

 

Hastane Enfeksiyonu MRSA İncir Yaprağına Tuş Oldu

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Teknokent’te faaliyet gösteren firmasıyla bilimsel buluşlara imza atan Hakan Başlık, “Hastane önünde incir ağacı” türküsünden esinlenerek incir yaprağından yaptığı karışımla hastane mikrobuna çözüm buldu. Başlık, kutsal kitaplarda yer alan incirin bilinmeyen bir özelliğini daha ilk kez ortaya çıkardığını söyledi.
Doğal ürünlerden elde ettiği 15 civarında ürüne patent alan Karya Farma HBX AR-GE Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başlık, incir yaprağından ortaya çıkardığı yeni buluşu için TÜBİTAK’a başvuruda bulundu. HBX BAP (Bilimsel Araştırmalar Merkezi) ADÜ Teknokent içindeki HBX-2371 adlı ürün ile ilgili çalışması hakkında bilgi veren Başlık, üzerinde çalıştığı karışıma dillerden düşmeyen “Hastane önünde incir ağacı” türküsünün esin kaynağı olduğunu ifade etti. MİKROBU YOK EDİYOR Elde ettiği karışımın antibiyotik dirençli ölümcül bakteri içeren hastane mikrobunu yüzde 99.99 oranında yok ettiğinin laboratuvar ortamında bilimsel olarak kanıtlandığını ifade dile getiren Başlık, “Adnan Menderes Üniversitesi Teknokent’te önemli projeler yürütüyoruz. ‘Hastane önünde incir ağacı’ isimli türküden esinlenerek yaptığımız bir projemiz var. Bu projemiz ölümcül hastane mikrobuyla ilgili. Bu mikrop antibiyotik dirençli ve güçlü bakteri kökenli bir yapıya sahiptir. Bununla ilgili TÜBİTAK’a başvurusunu yaptığımız anti-bakteriyel, anti-viral, anti-mikrotik ve anti-kanser özelliği taşıyan önemli bir çalışmaya imza attık. Bu karışımı, dünyanın en güzel incirinin yetiştiği Aydın'da incir yaprağından elde ettik. İncirin yaprağını izole ederek yaptığımız bilimsel çalışma sonucu hastane mikrobunu yok ettiğini gördük. İncir yapraklarımızdan antibiyotik dirençli bakteriye karşı yüzde 99.99 oranında başarıya ulaştık. İncir ağacı ve yaprağı ilginç özelliğe sahip. İncir kutsal kitaplarda geçen önemli bir besin değeri olan üründür. İncirin bilinmeyen bir özelliğini daha ortaya çıkarttık. Aydın’ımızın bu değerlerine sahip çıkmasını istiyoruz” dedi. BU İŞİN ÜSTÜNE GİDİLMELİ Devlet ve vakıf üniversiteleri ile laboratuvarlarla işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başlık, “İncir yaprağı ağaçtan düştükten sonra kısa sürede kuruyor. Bir takım yöntemler geliştirip incir yaprağını taze şekilde biriktirdik. İlimizdeki üniversite ve resmi kurumlar, incirle ilgili çalışmaların üzerine gitmesi gerekir. Biz firma olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. ADÜ Teknokent’te bulunan firmamız önemli buluşlara imza atıyor. Aydın Valiliği ADÜ ve belediyelerin de bu işe katılmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Teknokent’te faaliyet gösteren firmasıyla bilimsel buluşlara imza atan Hakan Başlık, “Hastane önünde incir ağacı” türküsünden esinlenerek incir yaprağından yaptığı karışımla hastane mikrobuna çözüm buldu. Başlık, kutsal kitaplarda yer alan incirin bilinmeyen bir özelliğini daha ilk kez ortaya çıkardığını söyledi.

Doğal ürünlerden elde ettiği 15 civarında ürüne patent alan Karya Farma HBX AR-GE Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başlık, incir yaprağından ortaya çıkardığı yeni buluşu için TÜBİTAK’a başvuruda bulundu. HBX BAP (Bilimsel Araştırmalar Merkezi) ADÜ Teknokent içindeki HBX-2371 adlı ürün ile ilgili çalışması hakkında bilgi veren Başlık, üzerinde çalıştığı karışıma dillerden düşmeyen “Hastane önünde incir ağacı” türküsünün esin kaynağı olduğunu ifade etti.

MİKROBU YOK EDİYOR

Elde ettiği karışımın antibiyotik dirençli ölümcül bakteri içeren hastane mikrobunu yüzde 99.99 oranında yok ettiğinin laboratuvar ortamında bilimsel olarak kanıtlandığını ifade dile getiren Başlık, “Adnan Menderes Üniversitesi Teknokent’te önemli projeler yürütüyoruz. ‘Hastane önünde incir ağacı’ isimli türküden esinlenerek yaptığımız bir projemiz var. Bu projemiz ölümcül hastane mikrobuyla ilgili. Bu mikrop antibiyotik dirençli ve güçlü bakteri kökenli bir yapıya sahiptir. Bununla ilgili TÜBİTAK’a başvurusunu yaptığımız anti-bakteriyel, anti-viral, anti-mikrotik ve anti-kanser özelliği taşıyan önemli bir çalışmaya imza attık. Bu karışımı, dünyanın en güzel incirinin yetiştiği Aydın'da incir yaprağından elde ettik. İncirin yaprağını izole ederek yaptığımız bilimsel çalışma sonucu hastane mikrobunu yok ettiğini gördük. İncir yapraklarımızdan antibiyotik dirençli bakteriye karşı yüzde 99.99 oranında başarıya ulaştık. İncir ağacı ve yaprağı ilginç özelliğe sahip. İncir kutsal kitaplarda geçen önemli bir besin değeri olan üründür. İncirin bilinmeyen bir özelliğini daha ortaya çıkarttık. Aydın’ımızın bu değerlerine sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

BU İŞİN ÜSTÜNE GİDİLMELİ

Devlet ve vakıf üniversiteleri ile laboratuvarlarla işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başlık, “İncir yaprağı ağaçtan düştükten sonra kısa sürede kuruyor. Bir takım yöntemler geliştirip incir yaprağını taze şekilde biriktirdik. İlimizdeki üniversite ve resmi kurumlar, incirle ilgili çalışmaların üzerine gitmesi gerekir. Biz firma olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. ADÜ Teknokent’te bulunan firmamız önemli buluşlara imza atıyor. Aydın Valiliği ADÜ ve belediyelerin de bu işe katılmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve medya90.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.