• BIST 100

  11172,80%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,44
 • EURO

  35,84% -0,26
 • GRAM ALTIN

  2532,24% -0,72
 • Ç. ALTIN

  4116,11% -0,70

ESENYURT’TA “GÖÇ” KONUSU MASAYA YATIRILDI

Prof. Dr. Ahmet Özer, “Göç, devletin çözmesi gereken büyük bir sorun. Belediyeler bu dramatik göç dalgalarına hazırlıksız yakalandıkları için maalesef üstesinden gelemediler.

GÜNCEL 10.07.2024 10:46:37 0
ESENYURT’TA “GÖÇ” KONUSU MASAYA YATIRILDI

 

Esenyurt’ta “Göç” Konusu Masaya Yatırıldı

Esenyurt’ta düzenlenen Göç, Göç Yönetimi ve Belediyeler Paneli’nde konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, “Göç, devletin çözmesi gereken büyük bir sorun. Belediyeler bu dramatik göç dalgalarına hazırlıksız yakalandıkları için maalesef üstesinden gelemediler. Devletler ya da hükümetler bir kentleşme politikasına sahip olmadıklarından belediyeler niteliklerini yitirmeye başladı. Bu sorunun çözümü; herkesin bulunduğu yerde insanca yaşam koşullarına sahip olmasından ve toplumsal barıştan geçer” dedi.

Yoğun nüfusunun büyük bir kısmını göçmenlerin ve sığınmacıların oluşturduğu Esenyurt’ta “Göç, Göç Yönetimi ve Belediyeler Paneli” düzenlendi. Panelde göçün ilçede yarattığı etkiler ve bu etkilerin doğru bir şekilde nasıl yönetileceği konuşuldu. Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer’in öncülüğünde gerçekleşen panele, CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, CHP Ağrı İl Başkanı Ali Bayram, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Save The Children Türkiye (SCI), Marmara Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Göç, Göçmen ve Mülteciler Komisyonu, STK’lar, akademisyenler ve araştırmacılar katıldı. 

 “Göç, devletin çözmesi gereken bir sorundur”

Programda yaptığı konuşmada Türkiye’de göç politikasının olumsuz sonuçlar doğurduğunu söyleyen Başkan Özer şöyle devam etti: “Esenyurt, göç bağlamında Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri. Göçün kentleşmeyle bağlamına baktığımızda, Türkiye'de kentleşmeyi devletin kentleşmesi, emeğin kentleşmesi ve sermayenin kentleşmesi olarak üç bölümde ele alabiliriz. Asıl büyük dramatik göç dalgaları 90'dan sonraki üçüncü dönemdedir. Bu dönemde özellikle Doğu’da ve Güneydoğu'da meydana gelen çatışma ortamından dolayı insanlar önce göç istasyonları olan kentlere geldi, sonra buralarda da tutunamayıp İstanbul ve İzmir gibi şehirlere, güneyde de Adana, Mersin, Antalya gibi yerlere akın etti. Burada iki önemli nokta söz konusu: Birisi, uygulanan yanlış politikalar kentlerin varoşlarını adeta fitili ateşlenmemiş bombalar haline getirdi. Bu bölgeler açlık, yoksulluğun hüküm sürdüğü alanlara dönüştü. İkinci husus ise kırdaki insan devletin uhdesinde iken bir gece yatağını alıp şehre geldi ve bir günde belediyenin uhdesine girmiş oldu. Böyle olunca belediyeler de bu dramatik göç dalgalarına hazırlıksız yakalandıkları için maalesef üstesinden gelemediler. Halbuki göç, devletin çözmesi gereken büyük bir sorundur. Devlet ya da hükümet bir kentleşme politikasına sahip olamadığı için belediyeler tefessüh edilmeye başladı.”

“Yaşadığımız dramın baş aktörlerinden biri Esenyurt”

Esenyurt’un son 10 yılda aldığı yoğun göç ile nüfusun 1 milyonu aştığını belirten Başkan Özer, “Yaşadığımız dramın baş aktörlerinden biri Esenyurt. Devlet, göçle gelen insanlarla ilgili aş, iş, beslenme, barınma gibi temel insan hakkı olan unsurları yerine getirmiyor. Bir kente gelen vatandaşın o kent üzerinde hakları var. Bu hakları onlara verdiğiniz takdirde onlardan görevlerini yerine getirmelerini beklersiniz. Ama hakkını ihya edebilecek ortamı ne devlet sağlayabilmiş, ne de yerel yönetimler sağlayabiliyor. Çünkü hem sığınmacı nüfusumuz var hem de göçmen nüfusumuz var. Bunlar zaten kayıtlı değil. Dolayısıyla mevcut komşularımıza, sakinlerimize vermemiz gereken hizmetten kesintiye gitmek zorunda kalıyoruz. Yani ne mevcut Esenyurtlulara, ne de göçle gelenlere tam olarak hizmet edemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Sermaye kendi köşesine çekilmiş”

Esenyurt’ta göç ile ilgili yaşanan sorunlara çözüm önerileri sunan Özer, “Hezimet içinde köyünden koparak gelen insanların burada kentlileşmeleri lazım. Kentin sermaye gibi bir dinamiği var. Fakat sermaye kendi köşesine, kendi çadırına çekilmiş durumda. Aynı zamanda kentlileşmiş nüfus da azalmış. Dolayısıyla kenti kent yapan temel dinamikler ortada yok. Gelen insanların etkileşimde bulunup görüşeceği bir yapı olmayınca burada kentlileşmek yerine kenti büyük bir köy haline getirmişler. Şimdi Esenyurt'a tam olarak ne bir kent diyebiliyoruz, ne de tam bir köy diyebiliyoruz. Bunun çözümü makro politikalarla olacak. Asıl çözüm herkesin bulunduğu yerde insanca yaşam koşullarına sahip olmasından geçer. Herkesin bulunduğu yerde insanca yaşama koşullarına sahip olmasının yolu da toplumsal barıştır” şeklinde konuştu.

“Sosyal belediyeciliğin kalbi Esenyurt”

Sosyal belediyecilik anlamında yaptıkları ve yapacakları çalışmalara da değinen Özer şöyle konuştu: “Elbette ki hükümetlerin yapması gereken işler var ama biz de belediye olarak sosyal belediyeciliği ihya etmek durumundayız. O nedenle ‘Sosyal Belediyeciliğin Kalbi Esenyurt’ diyoruz. 15 bin kişiye günlük sıcak yemek çıkaracak bir aşevinin açılışını yaptık. Normalde bu doğrudan doğruya bizim işimiz değil ama bizim yoksullarımız varsa onları görmezden gelemeyiz. Kent lokantalarını açacağız. On beş tane kreşin temelini atmayı planlıyoruz. Bugüne kadar İBB ile bir planlama, iş birliği yapılmamış. Onu şimdi gerçekleştiriyoruz. Büyük bir takım yatırımlar yapacağız. Belki üç milyarı geçecek yatırımları önümüzdeki süreçte Ekrem Başkanın da öncülüğünde Esenyurt'ta gerçekleştireceğiz. Ancak üretimi artırırsak ve üretilenin hakça bölüşümüne katkıda bulunursak ve bunları toplumsal barış içerisinde gerçekleştirirsek başarılı olabiliriz diye düşünüyorum.”

“Bu konunun Esenyurt’ta konuşuluyor olması da son derece önemli” 

Panele katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, göç çalışmalarının partisinin yol haritasını çizmesi konusunda önemli olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Küreselleşmenin ortaya çıkmasıyla birlikte, göç veren ülkeler ve göç alan ülkeler arasında bir kriz ortamı doğdu. Bu yaşananlar küresel bir kriz aslında. Dolayısıyla burada konunun hem uzmanları hem de taraflarıyla böyle çalışmanın olması çok memnuniyet verici. Baktığımızda Türkiye’de iki türlü göç var. Bunlardan birincisi ülkemize gelen yoğun göç, ikicisi ve asıl kritik konulardan biri olan mevcut genç nüfusun Türkiye dışına çıkmak istiyor olması. Türkiye'de Cumhur İttifakının ortaya koyduğu sermaye sürecinde sermayedarlarla, ülke dışına gidip oralarla iş yapmaya çalışıyoruz. Bütün bunların hepsi bizim çok ciddi olarak değerlendirmemiz gereken konular. Suriye sorunu Türkiye’de göç olgusu açısından özellikle incelenmesi gereken bir süreç. Bu konunun Esenyurt’ta konuşuluyor olması da son derece önemli. Değerlendirmemiz açısından, buradaki sonuçların parti genel merkezine iletilmesini istiyorum.”

“Göç, Türkiye'de ne yazık ki bazı siyasi partilerin tercihi haline gelmiştir”

Göç konusunun siyasi partilerin tercihi haline geldiğini belirten Karabat, “Göç, Türkiye'de ne yazık ki bazı siyasi partilerin tercihi haline gelmiştir. Bu yanlış tercih, kendileri açısından da bir krize dönüşmüştür. Kayseri'de yaşadığımız olaylar, Fatih’te yaşadığımız olaylar aslında siyasi bir tercih. Bu siyasi tercihin zaman içerisinde yoğun göçü yürütemez hale geldiğini hepimiz görüyoruz. Elbette biz sosyal demokrat bir parti olarak bu tabloya karşı ırkçı bir yaklaşım sergilemeyeceğiz. Ama diğer taraftan bir devlet olduğumuzu ve bu devletin sınırları olduğu gerçekliğini de görmezden gelemeyiz. Yaşanan bu göç dalgası, bizim demografik yapımızı değiştiriyor, dolayısıyla ulusal karakterimizi de tehlikeye atıyor. Bunu görmekte fayda var. Bu göç olgusu da bizden daha çok uluslararası, emperyalist güçlerin işine geliyor. Dolayısıyla soruna farklı çerçevelerden bakmamız gerekiyor. Orta Doğu açısından bakarsak insanları yurtlarından kovan bir barbarlıkla karşı karşıyayız. Toplumsal barış noktası çok önemli. Bu noktada bizim önerdiğimiz Orta Doğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nın kurulmasıdır ve bu son derece önemlidir” diye konuştu. 

“Türkiye’de göç sorununun çözümünü tartışacaksak, merkezi Esenyurt”

Karabat son olarak şunları ekledi: “Eğer Türkiye’de göç sorununun çözümünü tartışacaksak, bunun merkezi Esenyurt’tur. Hem uluslararası alanda hem de Türkiye’nin kendi içinde yaşadığı göç konusunda Esenyurt’un özel bir yeri var. Esenyurt, en hızlı göçü alarak büyümüş ilçelerin başında geliyor. Nerdeyse Türkiye’de yaşayan herkesin kendini var ettiği bir ilçe haline gelmiş durumda. Dolayısıyla bu çalışmaların burada yapılıyor olması son derece önemli. Bu sorunun burada konunun uzmanları ile birlikte tartışılıyor olmasının göç sorununa katkısı inanıyorum ki büyük olacak. Hem Esenyurt Belediyesinin kıymetli Başkanına hem çalışanlarına hem de bugün burada bu sürece katkı sunacak hocalarımıza çok teşekkür ediyorum.” 

“Sığınmacı sorunu ile ilgili en büyük problemlerden biri kontrolsüzlük ve belirsizliktir”

Sığınmacılar konusundaki en büyük sorunlardan birinin kontrolsüzlük ve belirsizlik olduğunu ifade eden İBB Göç, Göçmen ve Mülteciler Komisyonu Başkanı ve Esenyurt Belediyesi CHP Meclis Üyesi Reşhan Karahan, bu durumun belediyelerdeki planlama ve hızlı hizmet konusunda aksaklıklara neden olduğunu belirtti. Karahan, “Bizim derdimiz göç yönetimiyle ilgili çözüm üretilmesi ve bu sürecin daha şeffaf ve etkili bir şekilde yönetilmesidir. Sığınmacıların entegrasyonu sağlanmazsa, bugün yaşadığınız gibi toplumsal uyum ve güvenlik problemleri hayatımızın bir parçası haline gelecektir. Ayrıca eğitim, sağlık ve barınma gibi temel hizmetlerin yetersiz kalması hem sığınmacıların hem de halkımızın yaşam kalitesini düşürmektedir. Sonuç olarak, mülteci krizinin uzun vadede getirdiği sosyal ve ekonomik sorunları göz ardı etmemeliyiz. Bu konuda halkı bilgilendirmek ve entegrasyon sürecini etkili bir şekilde yönetmek zorundayız. Hükümetin daha şeffaf, planlı ve toplumun ihtiyaçlarını gözeten bir yaklaşım sergilemesi gerekmektedir. Bizler de Göç, Göçmen Ve Mülteciler Komisyonu ve yerel yönetim temsilcileri olarak üzerimize ne düşüyorsa yapacağımızı bilmenizi isteriz” dedi.

Programda konuşmaların ardından, Ankara Üniversitesi öğretim üyesi ve Mülkiye Göç Araştırmaları Merkezi temsilcisi Prof. Dr. Murat Erdoğan, Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi ve Göç Araştırmaları Derneği temsilcisi Doç. Dr. Didem Danış, Esenyurt Kent Konseyi temsilcisi Birgül Çay, İNOGAR Kooperatifi temsilcisi Mehmet Sarıca, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Aslan ve UNHCR temsilcisi Selçuk Şatana bilgi ve deneyimlerini aktardı. Panelistler ile “Göç Yönetimi ve Stratejileri, Devlet Politikalarının Yerel Yönetime Yansımaları”, “Yerel Yönetimler İçin Göç Yönetiminin Hukuki Bağlamları”, “Göçmenlerin Entegrasyonu ve Sosyal Uyumu Hakkında Çalışmalar”, Göç Yönetiminde İş Birliği ve Göçmen Karşıtlığı Üzerine Yerel ve Global Politika” konuları masaya yatırıldı.


Haber Kaynak : MEDYA90

Erdoğan’dan Bulgaristan'a 'geçmiş olsun' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan'da çıkan yangınlar dolayısıyla, Bulgar halkı için geçmiş olsun mesajı paylaştı.

Erdoğan'ın KKTC ziyareti, Yunan medyasını çıldırttı

Kıbrıs'ta katliama uğrayan Türklerin kurtarılması amacıyla gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümü, özel bir törenle anıldı.

Başkan Erdoğan'a alçak sözler!

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik alçak açıklamalarda bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'la ilgili açıklama yaptı.

İSİYAD Ersin Tatar'ı ziyaret etti

İSİYAD Heyetinden KKTC Cumhurbaşkanı Ersin TATAR’A Ziyaret

İRAN TİCARET ODASI’NDAN DERSANKOP’A ZİYARET

.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar yolcusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Aralık Pazartesi günü iki günlük ziyaret için Katar'a gidecek. Erdoğan'ın temaslarında en önemli başlıklardan biri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları olacak.

ABU DHABİ’DE GLOBAL MEDİA KONGRESİ

Birleşik Arap Emirlikleri başkenti Abu Dhabi de Global Media Kongresi gerçekleşti,

Çanakkale'de deprem!

AFAD'dan alınan bilgiye göre Çanakkale Ezine'de 4,7 büyüklüğündeki deprem meydana geldi.

Niğde'de köpekler kadına saldırdı

Niğde'de başıboş iki köpeğin saldırısına uğrayan 54 yaşındaki kadın dakikalarca köpeklerden kurtulma mücadelesi verdi. Güvenlik kameralarına da yansıyan olayda, kadının imdadına çevredeki vatandaşlar yetişti.

Sıcak hava depresyonu tetikliyor

Havanın güneşli veya kapalı olması psikolojiyi etkiliyor. Sıcak havaların; isteksizlik, aşırı yorgunluk hissi, tahammülsüzlük veya çabuk öfkelenme gibi problemlere sebep olabiliyor

Göz yorgunluğu göz sağlığınızı olumsuz etkiliyor!

Nev Bandırma Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Duygu Kunak Mart, göz yorgunluğuna nelerin sebep olduğu, belirtileri ve nasıl tedavi edildiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Yıldırım'dan Srebrenitsa Soykırımı fotoğraf sergisi

Yıldırım Belediyesi, Sırp ordusu tarafından 29 yıl önce Srebrenitsa'da katledilen binlerce Boşnak sivili anmak adına fotoğraf sergisi düzenledi.

Battal: Kaybedecek bir dakikamız bile yok

Geçmişin mirasıyla geleceğin Battalgazi’sini oluşturacaklarını söyleyen Belediye Başkan Bayram Taşkın, ‘Kaybedecek bir dakikamız bile yok’ dedi.

Marmara Denizi açıklarında uçan balık yakalandı

Marmara Denizi Adalar açıklarında balıkçılar tarafından uçak balık yakalandı. Marmara Denizinde uçan balıkların bulunmadığını belirten Balıkçı Kenan havaların ısınması ile birlikte farklı tür balıkların gelmeye başladığını söyledİ

16 ilde 73 FETÖ'cüye Kıskaç!

İçişleri Bakanlığı, son 4 gündür 16 ilde FETÖ’ye yönelik son süren 'Kıskaç-23' operasyonlarında 73 şüphelinin yakalandığını duyurdu.

Mevzuata aykırı çakar lamba cezası!

Edirne'nin Keşan ilçesi Mecidiye Köyü'nda jandarma trafik ekiplerinin yaptığı kontrolde mevzuata aykırı çakar lamba kullanan bir araca ceza yazıldı.

Metina'da 4 terörist etkisiz!

Irak’ın kuzeyindeki Metina bölgesinde tespit ettiği 4 PKK’lı teröristi etkisiz hâle getirdi.

Büyükçekmece Emniyet Müdürünü Ziyaret Ettik

Türkiye Yerel Basın Birliği, Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ziyaretlerini sürdürüyor.

Türkiye'de örnek olacak bir projeye imza atıldı

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile AKSAÇLILAR Derneği arasında örnek proje protokolü imzalandı.

Kapıkule'de 18 kilo eroin ele geçirildi

Edirne İl Jandarma Komutanlığı ve Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Kapıkule Gümrük sahasında yürüttükleri ortak operasyonda 18 kilo 480 gram eroin ele geçirdi.

MSB: Son bir haftada 43 terörist etkisiz

Terörle mücadeleyi sürdüren Milli Savunma Bakanlığı, son bir haftada 43 teröristi etkisiz hale getirirken, hudutlardaki mücadelede ise yasadışı yollarla sınırı geçmeye çalışan 3 bin 133 kişinin 4 ayda yakalandığını duyurdu.

“İzmir Turizm’de yerinde sayıyor”

Etik Yönetim Kurulu üyesi ve Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, “İzmir Turizm’de yerinde sayıyor” dedi.

GÜRKAN: ACILARI YÜREĞİMİZE GÖMDÜK MALATYA’YI GELECEĞE TAŞIYORUZ

.

Prof. Mevlüt Özben’e nezaket ziyareti

Erzurum Palan Otel Turizm Koordinatörü ve Palan Belek Genel Müd. Yrd. Ali Güney’den Yafa Direktörü Prof. Mevlüt Özben’e nezaket ziyareti.

Turizmin yol haritası belirleniyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ‘Turizm Master Planı Arama Konferansı’nda yaptığı konuşmada “Samsun turizm Türkiye’nin en önemli turizm potansiyeline sahip kentlerinden birisi. Samsun bölgenin merkezi. Bölgeye ait tüm özellikler bu şehi

Foça’ya Turizmden Anlayan Acar Başkan Lazım

Yerel seçimlere az bir süre kala belediye başkan adaylığı için dillendirilen Foça sevdalısı Taner Acar ”Turizm’dej anlayan başkan lazım” dedi.

İzmit Eseler Camii ibadete açıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla yapımı tamamlanan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliğinin yansıtıldığı İzmit Eseler Camii, estetik görüntüsüyle vatandaşların beğenisini kazandı

Edirne’de 93 adet sikke ele geçirildi

Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, kaçakçılıkla mücadele kapsamında yaptıkları operasyonda 93 adet tarihi sikke, 1 adet dedektör ve 1 adet deri üzerine yazılı ferman ele geçirdi. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

Çağırgan Veli'yi Anma Etkinliği büyük ilgi gördü

Anadolu’nun Türkleşmesine ve İslamlaşmasına büyük katkılarda bulunan Horasan alimi Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli, Giresun’un Alucra Fevzi Çakmak Köyü’nde düzenlenen 8. Geleneksel Anma Etkinliği ile anıldı.

"12 Savaşcı" sinema filminin çekimleri başladı

Ünlü Holywood yıldızları Tom So , Afif Ben Bendra , Tomas Szomju , Ronn Moss "12 Savaşcı" sinema filminin çekimlerine başladılar.

IFA PARİS İSTANBUL KAMPÜSÜ 2024 MEZUNLAR DEFİLESİ BÜYÜLEDi

IFA PARIS İstanbul ve Paris Kampüsü mezunlarının özgün tasarımları moda tutkunlarıyla buluştu

Tarihi köprü sanatın merkezi olmaya devam ediyor

Dünyanın ilk çarşılı köprüsü olan Irgandı Köprüsü, Bursa’nın sanat çevrelerini buluşturmaya devam ediyor.

8. ANADOLU MEDYA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Yazarımız Nesibe Tükel'inde katıldığı Anadolu Yayıncılar Federasyonu tarafından bu yıl 8.’si düzenlenen Anadolu Medya Ödülleri gerçekleşen tören ile sahiplerini buldu.

" Hemşehrileri Başkan Güner'i yalnız bırakmadı"

Ankara'da ki Malatya dernekler federasyonu Çankaya belediye başkanı Hüseyin Can Güner'i ziyaret ederek başarı dileklerinde bulundular.

Muhteşemses’ten bomba arabesk

İpsalalı sanatçı Mustafa Muhteşemses’ten yeni tekli SİNGLE “Allah kahretsin seni” ile çok yakında Tüm dijital platformlarda sevenlerinin karşısına çıkıyor.

Kalbi tehdit eden 4 yanlışa dikkat!

Aşırı sıcakların ve nemin adeta nefes aldırmadığı yaz günlerinde özellikle kalp hastalarının çok daha dikkatli olması gerekiyor. Uzmanlar, kalbi tetikleyen 4 duruma dikkati çekti.

Ayak ülserinde antibiyotikler işe yaramayınca ortaçağ tedavisini denediler

Modern dönem antibiyotikleri, 46 yaşındaki şeker hastası adamın ayağındaki yarayı iyileştirmeye çözüm olmayınca, tedavide kurtçuklar, bal ve insan plasentası kullanıldı.

KARYA FARMA HBX-ARGE İĞLEK SÜTÜ İLE YEPYENİ BULUŞLARA İMZA ATTI

İğlek sütü molekülleri sentezlendi çıkan sonuçlar şaşırttı

HBX AR-GE Buğday çimi projesi sonuçları şaşırttı

Aydın’da yaklaşık 20 yıldır doğal endemik bitkiler üzerinde çalışmalarını sürdüren Karya Farma HBX AR-GE (BAP) Bilimsel Araştırmalar Projeleri Merkezi son çalışmasını taze buğday çimi üzerinde gerçekleştirdi. Y

Halk sağlığını tehdit eden yoğurtlar imha edildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Denetim ekipleri, kaçak yoğurt üretimi yapılan tesisi mühürleyerek yoğurtları imha etti.

Otizm Dosyasını Açıyoruz.

.

İş İnsanı Sakin Aruk'tan Böbrek Vakfı'na Destek

.

Başakşehirliler keyifli bir ramazan geçiriyor

Başakşehir’de, on bir ayın sultanı ramazan dolu dolu yaşanıyor. 5 noktada devam eden ramazan etkinliklerine yediden yetmişe tüm Başakşehirliler yoğun ilgi gösteriyor.

Kartoğlu’ndan gençlere siyaset tavsiyeleri

.

Müjde! Tatarcık-Boğazköy Viyadüğü açıldı

.

Başakşehir Müftüsü Abdurahman Şenoğlu'na ziyaret

Müftülüğü ziyarete gelen misafirler “Müftümüz Abdurrahman Şenoğlu'na misafirperverliğinden dolayı, bizlere göstermiş olduğu samimi yaklaşımından, ikramlarından dolayı çok teşekkür ederiz” diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.

En Yakın Ciğerci: Lezzetin Adresi

Ciğerhane restoranlarının vazgeçilmez lezzetleriyle buluşacağınız evinize en yakın, şubeleriyle İstanbul'un farklı noktalarında sizleri ağırlıyor.

Başakşehir'de Kahveye %50 İndirim, Sıfır Atığa %100 Destek

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Bardağıyla gelen Başakşehirlilerin içeceklerini yüzde 50 indirimli alacağını, ilçede ikamet eden üniversite öğrencilerine ise ismine özel kupa bardak hediye edileceğini söyledi.

“Başakşehir bir marka”

Gençlere yönelik yatırımların dikkat çekici olduğunun altını çizen Bakan Bak, “Başakşehir’de yapılan tesislerden dolayı çok memnunuz. Bizim açımızdan Başakşehir bir marka. Teknolojide devasa yatırımlar yapılıyor.

Çocuklar yaz tatilinde yüzme öğreniyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Şehzadeler Belediyesi işbirliği ile 6-13 yaş arası çocuklara hizmet vermeye başlayan, portatif yüzme havuzları büyük ilgi görüyor. Havuzlarda çocuklara eğitmenler ücretsiz yüzme kursları veriyor

Van’da işçiler SMS’le işten çıkarıldı

Van’da SMS’le işten çıkarılan belediye işçileri: ‘Davalarımızı kazanıyoruz’

18. Uluslararası Halk Dansları Festivali coşkusu başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi 18. Uluslararası Halk Dansları Festivali kortej ile başladı. Denizlililerin dansa doyacağı festivale 12 ülkeden 392 dansçı katılıyor.

DÜNYA DEMOKRASİ TARİHİ YENİDEN YAZILDI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün 8'inci yıl dönümünde FETÖ terör örgütünün hain darbe girişimini unutmadık diyen Balcı, “15 Temmuz hain darbe girişimini unutmadık ve asla unutturmayacağız. Şehitlerimizin ruhu için.

Odunpazarı’nda spora büyük ilgi

Odunpazarı Belediyesi, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için parklarda spor etkinlikleri düzenliyor. Kadınlara yönelik step ve aerobik branşlarında düzenlenen spor etkinlikleri, büyük ilgi görüyor.

Tokat Belediyesi'nde fazla mesaiye ayar!

Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, fazla mesainin önüne geçerek aylık 6 Milyon TL’ye yakın para belediyenin kasasında kalmasını sağladıklarını kaydetti.

Başkan Çalık Asfalt Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Kavaklı Mahallesi’nde Gerçekleştirilen Çalışmaları Yerinde İnceledi Ve Yetkililerden Bilgi Aldı.

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR