BİLİM (Medya90) - | Haber Girişi: 21.03.2022 - 22:49, Güncelleme: 21.03.2022 - 22:49

Bilim Dünyasında HBX-2371T13[TRX-323] Stratejik Buluşu Heyecanı

 

Bilim Dünyasında HBX-2371T13[TRX-323] Stratejik Buluşu Heyecanı

Geçtiğimiz ay Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın 1 milyon dolar ödüllü "Derin uzay gıda yarışması'na yaptığı hazırlıklarla gündeme gelen Karya Farma HBX AR-GE (BAP)bu defa operasyonel ekipler için yeni bir çalışma başlattı.
Geçtiğimiz ay Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın 1 milyon dolar ödüllü "Derin uzay gıda yarışması'na yaptığı hazırlıklarla gündeme gelen Karya Farma HBX AR-GE (BAP)bu defa operasyonel ekipler için yeni bir çalışma başlattı. Endemik bitkiler üzerine yaklaşık 15 yıldır çalışan ve bu süreçte 17 patent almayı başaran Karya Farma HBX Ar-Ge Koordinatörü Hakan Başlık, HBX-2371T13 [TRX-323] serisi ile başta asker, polis olmak üzere savunma sektöründe, ardından kurtarma ve söndürme teşkilatlarında kullanılacak bir ürün üzerinde çalıştıklarını söyledi. Birçok medeniyete ev sahipliği yapıyor ADÜ Teknokent'te Karya Farma HBX AR-GE (BAP) adıyla çalışmalarını sürdüren firmanın Koordinatörü Hakan Başlık, tarihten bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'de adına sure inen incir'in ve zeytinin ana vatanı olan Aydın'daki endemik bitkilerle oluşturdukları (Antikoil) HBX-2371 adlı ürünün yeni serilerini ürettiklerini kaydetti. Vücut direncini bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor HBX-2371T13 [TRX-323] adını verdikleri ürünün İçeriğinde antibakteriyel, antiviral ve antiparaziter özelliklerinin yanında bileşeninde içilebilir sıvılarla vücut direncini bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliklere de sahip olduğunu kaydeden Başlık, "Bu çalışma ile Ege'nin endemik bitkilerini başta tıp dünyası olmak üzere diğer alanlarda da kullanılmasını amaçlıyoruz. Hastalık riskini azaltmak üzere çalışmalar yaptık Daha önceki çalışmalarımızda bir gıda ürününün beslenmeye yönelik uygun niteliklerinin yanı sıra, vücudun bir ya da daha fazla hedef işlevini daha sağlıklı ve iyi duruma getirmek ve/veya hastalık riskini azaltmak üzere çalışmalar yaptık ve bu çalışma oldukça yararlı bulunmuştu. Şimdi de operasyonel durumda oldukları için uzun süre bot giymek zorunda kalan başta güvenlik güçleri olmak üzere, kurtarma ve söndürme görevlileri için ürünümüze mantar (antifungal) önleyici özellikler ilave ettik. Bu aynı zamanda suda çalışmak zorunda olan balıkçılardan, sulu tarım yapan çiftçilerin de kullanabileceği bir ürün olacak. Bunun yanında ürün antimikrobiyal özelliği taşıdığından içmek için çok uygun koşulları taşımayan suları da içilebilir hale getirmeyi hedefliyoruz" diyerek Türkiye'nin bir çok önemli Üniversiteleri ile birlikte sürdürdükleri deneme çalışmalarından olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.
Geçtiğimiz ay Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın 1 milyon dolar ödüllü "Derin uzay gıda yarışması'na yaptığı hazırlıklarla gündeme gelen Karya Farma HBX AR-GE (BAP)bu defa operasyonel ekipler için yeni bir çalışma başlattı.

Geçtiğimiz ay Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın 1 milyon dolar ödüllü "Derin uzay gıda yarışması'na yaptığı hazırlıklarla gündeme gelen Karya Farma HBX AR-GE (BAP)bu defa operasyonel ekipler için yeni bir çalışma başlattı. Endemik bitkiler üzerine yaklaşık 15 yıldır çalışan ve bu süreçte 17 patent almayı başaran Karya Farma HBX Ar-Ge Koordinatörü Hakan Başlık, HBX-2371T13 [TRX-323] serisi ile başta asker, polis olmak üzere savunma sektöründe, ardından kurtarma ve söndürme teşkilatlarında kullanılacak bir ürün üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapıyor

ADÜ Teknokent'te Karya Farma HBX AR-GE (BAP) adıyla çalışmalarını sürdüren firmanın Koordinatörü Hakan Başlık, tarihten bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'de adına sure inen incir'in ve zeytinin ana vatanı olan Aydın'daki endemik bitkilerle oluşturdukları (Antikoil) HBX-2371 adlı ürünün yeni serilerini ürettiklerini kaydetti.

Vücut direncini bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor

HBX-2371T13 [TRX-323] adını verdikleri ürünün İçeriğinde antibakteriyel, antiviral ve antiparaziter özelliklerinin yanında bileşeninde içilebilir sıvılarla vücut direncini bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliklere de sahip olduğunu kaydeden Başlık, "Bu çalışma ile Ege'nin endemik bitkilerini başta tıp dünyası olmak üzere diğer alanlarda da kullanılmasını amaçlıyoruz.

Hastalık riskini azaltmak üzere çalışmalar yaptık

Daha önceki çalışmalarımızda bir gıda ürününün beslenmeye yönelik uygun niteliklerinin yanı sıra, vücudun bir ya da daha fazla hedef işlevini daha sağlıklı ve iyi duruma getirmek ve/veya hastalık riskini azaltmak üzere çalışmalar yaptık ve bu çalışma oldukça yararlı bulunmuştu. Şimdi de operasyonel durumda oldukları için uzun süre bot giymek zorunda kalan başta güvenlik güçleri olmak üzere, kurtarma ve söndürme görevlileri için ürünümüze mantar (antifungal) önleyici özellikler ilave ettik.

Bu aynı zamanda suda çalışmak zorunda olan balıkçılardan, sulu tarım yapan çiftçilerin de kullanabileceği bir ürün olacak. Bunun yanında ürün antimikrobiyal özelliği taşıdığından içmek için çok uygun koşulları taşımayan suları da içilebilir hale getirmeyi hedefliyoruz" diyerek Türkiye'nin bir çok önemli Üniversiteleri ile birlikte sürdürdükleri deneme çalışmalarından olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve medya90.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.