EĞİTİM (Medya90) - | Haber Girişi: 14.06.2022 - 19:15, Güncelleme: 14.06.2022 - 19:18

Açılış programında da “Köy Koleji” konuşuldu

 

Açılış programında da “Köy Koleji” konuşuldu

“Scientix Türkiye Mesleki Gelişim Çalıştayı” açılış programında da “Köy Koleji” konuşuldu.
Eğitime ilişkin yenilikçi yaklaşımların konuşulduğu toplantılardan bir tanesi olan “Scientix Türkiye Mesleki Gelişim Çalıştayı” açılış programında “Köy Koleji” de gündeme getirildi.  Scientix Türkiye Koordinatörü Tunç Erdal Aktur’un başkanlığında üç gün olarak planlanan ve akşam saatlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen çalıştay, 13 Haziran 2022 Pazartesi akşamı Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın “Köy Koleji Düşüncesinde STEM Yaklaşımı” konulu konuşmasıyla başladı. Yurt dışından takip edenlerin de bulunduğu ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde 130’dan fazla kişinin izlediği konuşmada Prof. Dr. Mustafa Böyükata, köy ve kasabalarda yerleşik olan okullara yönelik yürüttüğü çalışmalarından bahsetti ve “Köy Koleji” düşüncesinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Dünya’nın farklı yerlerinde de örneklerine rastlamanın mümkün olduğuna yönelik bilgiler verirken Türkiye’de kendi birikim ve deneyimlerimiz ile ülkemize özgü bu bağlamda yapılabileceklere dikkat çeker nitelikte bilgiler paylaştı.  Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın ezber bozan yaklaşımlarını ortaya koyduğu sunumda STEM açısından önemli olan proje tabanlı çalışmalara ilişkin teknik bilgiler de verildi. Scientix elçileri için muhteşem bir sunum olduğu ve farklı örneklerle eğitimde sorunun imkânsızlık değil, öğrencilere verilecek keşif yolculuğu olduğunun gösterildiği şeklinde değerlendirmelerin yapıldığı seminer “Scientix Türkiye” YouTube kanalından da canlı olarak yayınlandı.  Scientix Elçileri Nurcan Büyükbayram, Yüksel Ertuğrul, Nurhan Boyacıoğlu ve Dilek Yıldırımı’ın moderatörlüğünde yürütülen çalıştayın birinci gün programı Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın konuşmasının ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Defne Yabaş’ın “STEM Uygulamalarında Veri Bilimi: Lab Star ile Veri Toplama ve Analizi” konulu sunumu ve Doktora sonrası araştırmaları için Finlandiya’da bulunan Hakkari Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yurdagül Boğar’ın “Finlandiya’da STEM Yaklaşımı ve STEM Uygulamaları” konulu konuşması ile devam ettirildi ve katılımcıların sorularına cevap verilerek tamamlandı.  Türkiye’de yeni bir aydınlanma hareketinin oluşmasına katkı vermesi beklenen Çalıştayın ikinci günü STEM merkezlerinde yapılan çalışmaları içeren öğretmen sunumları yapılacağı, devam eden üçüncü gün ise öğretmenler tarafından yapılan ve ödül almış STEM temelli eTwinning projelerinden bilgilerin verileceği belirtildi.
“Scientix Türkiye Mesleki Gelişim Çalıştayı” açılış programında da “Köy Koleji” konuşuldu.

Eğitime ilişkin yenilikçi yaklaşımların konuşulduğu toplantılardan bir tanesi olan “ Scientix Türkiye Mesleki Gelişim Çalıştayı” açılış programında “Köy Koleji” de gündeme getirildi. 

Scientix Türkiye Koordinatörü Tunç Erdal Aktur’un başkanlığında üç gün olarak planlanan ve akşam saatlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen çalıştay, 13 Haziran 2022 Pazartesi akşamı Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın “ Köy Koleji Düşüncesinde STEM Yaklaşımı” konulu konuşmasıyla başladı.

Yurt dışından takip edenlerin de bulunduğu ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde 130’dan fazla kişinin izlediği konuşmada Prof. Dr. Mustafa Böyükata, köy ve kasabalarda yerleşik olan okullara yönelik yürüttüğü çalışmalarından bahsetti ve “Köy Koleji” düşüncesinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Dünya’nın farklı yerlerinde de örneklerine rastlamanın mümkün olduğuna yönelik bilgiler verirken Türkiye’de kendi birikim ve deneyimlerimiz ile ülkemize özgü bu bağlamda yapılabileceklere dikkat çeker nitelikte bilgiler paylaştı. 

Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın ezber bozan yaklaşımlarını ortaya koyduğu sunumda STEM açısından önemli olan proje tabanlı çalışmalara ilişkin teknik bilgiler de verildi. Scientix elçileri için muhteşem bir sunum olduğu ve farklı örneklerle eğitimde sorunun imkânsızlık değil, öğrencilere verilecek keşif yolculuğu olduğunun gösterildiği şeklinde değerlendirmelerin yapıldığı seminer “ Scientix Türkiye” YouTube kanalından da canlı olarak yayınlandı. 

Scientix Elçileri Nurcan Büyükbayram, Yüksel Ertuğrul, Nurhan Boyacıoğlu ve Dilek Yıldırımı’ın moderatörlüğünde yürütülen çalıştayın birinci gün programı Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın konuşmasının ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Defne Yabaş’ın “STEM Uygulamalarında Veri Bilimi: Lab Star ile Veri Toplama ve Analizi” konulu sunumu ve Doktora sonrası araştırmaları için Finlandiya’da bulunan Hakkari Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yurdagül Boğar’ın “Finlandiya’da STEM Yaklaşımı ve STEM Uygulamaları” konulu konuşması ile devam ettirildi ve katılımcıların sorularına cevap verilerek tamamlandı. 

Türkiye’de yeni bir aydınlanma hareketinin oluşmasına katkı vermesi beklenen Çalıştayın ikinci günü STEM merkezlerinde yapılan çalışmaları içeren öğretmen sunumları yapılacağı, devam eden üçüncü gün ise öğretmenler tarafından yapılan ve ödül almış STEM temelli eTwinning projelerinden bilgilerin verileceği belirtildi.

Yozgat HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve medya90.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.